Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Halit ZARBUN
Halit ZARBUN
(1328) 06.06.1912 tarihinde Gümüşhane'de doğdu. Babası Gümüşhane'nin tanınmış tüccarlarından Hacı Mehmet Fahrettin Zarbun'dur.
31 Ağustos 2010, 21:13

                    Dedesi Osman Bey’dir. Annesi Gümüşhane’nin ileri gelenlerinden Hafız Hilmi Bey’in kızıdır. Soyu Fatih’in Trabzon’un Fethi ve Türklüğün yerleşmesinde büyük katkı olan soydan gelir. İlkokulu Gümüşhane’de, ortaokulu Trabzon’da ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. 1938–1939 döneminde Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. İki yıl avukatlık stajı yaptıktan sonra Yargıtay’ın sınavını başarı ile vermiştir.

                  Bir süre serbest avukatlık yapan Zarbun, 1946 yılında kurulan Demokrat Parti’nin Gümüşhane’deki kurucu il başkanlığını yapmıştır. İl ve ilçelerde teşkilatlanmayı tamamlamıştır. 14 Mayıs 1950 Milletvekili Seçimlerini birinci sırada kazanmıştır. Bölgesine yaptığı başarılı hizmetler mukabilinde 1954 seçimlerini de kazanarak 1957 yılına kadar Gümüşhane’yi TBMM’de başarıyla temsil etmiştir. 1957 yılında Ankara Çimento Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1960 yılına kadar Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyeliklerinde de bulundu. Zarbun, 1961–1965 yıllarında Cumhuriyet Senatosu’nda Gümüşhane senatörü olarak yer aldı. Senatör Meclisince kontenjandan Anayasa Mahkemesi Asil Üyeliğine seçilmiş 1964–1978 arasında yaş haddinden emekli olana kadar bu hizmetine devam etmiştir.

                  Halit Zarbun, 12 Eylül 1980′den sonra kurulan Danışma Meclisi’nde de Gümüşhane üyesi olarak görev yaptı. Bu meclisin fiilen sona ermesi ile o da fiilen siyasi hayatına noktayı koymuştur. Anadolu Kulüp Başkanlığı da yapan Zarbun 1955 yılında Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ni Gümüşhane Yüksek Öğrenim Öğrenci Cemiyeti adı altında kuran kişidir. Gümüşhane’de ve yurt içinde birçok sosyal faaliyetlerde, sivil toplum örgütü ve derneklerde faal olarak görev almıştır. Gümüşhane’de gençlik yurtları ve okullara arazi bağışında bulunmuş ve isimleri buralara verilmiştir. Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdu ve anaokuluna adı verilmiştir. 06.05.2001 tarihinde Ankara’da tedavi gördüğü Bayındır Hastanesi’nde vefat etti.

                  Aydın Doğan’ın eşi Sema Doğan’ın da dayısı olan Zarbun 9 Mayıs 2001 tarihinde Gümüşhane’de Özcan Aile kabristanlığı’nda toprağa verildi. Halit Huldi Zarbun’un çocuğu olmamıştır.

 

Bu haber 1705 defa okunmuştur.
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Diğer Haberler

İsmail HAYAL İsmail HAYAL
BİR ÇINAR: HIFZI KENAN ÇETİNER
H Kenan ÇETİNER H Kenan ÇETİNER
GÜMÜŞ PORTRELER
Hasan PİR Hasan PİR
GÜMÜŞHANE DEĞERLERİNİ TANIYOR
Aydın AKDENİZ Aydın AKDENİZ
GÜMÜŞ YÜREKLİ PORTRELER
M. Nihat MALKOÇ M. Nihat MALKOÇ
İSMAİL HAYAL ve GÜMÜŞ PORTRELER
Hamza ÇAKIR Hamza ÇAKIR
ALTIN KALEMDEN GÜMÜŞ PORTRELER
H. Temel AKARSU H. Temel AKARSU
BAĞDAT CADDESİ
Kenan AYDIN Kenan AYDIN
GÜMÜŞ PORTRELER ve İSMAİL HAYAL
Muzaffer ARSLAN Muzaffer ARSLAN
OKUMAK
Oltan SUNGURLU Oltan SUNGURLU
GÜMÜŞ YÜREK İSMAİL HAYAL
Turan TUĞLU Turan TUĞLU
GÜMÜŞ PORTRELER İÇİN BİR KAÇ SÖZ

SİTE ANKET

Gümüşhane'nin yeni Belediye Başkanı hangi meslekten olsun?


GÜMÜŞHANE'DEN SON HABERLER

EN ÇOK OKUNANLAR

  • Bugün haber eklenmedi.
hermes replica bags, celine boston bags, Replica Louis Vuitton, canada goose outlet toronto factory, Canada Goose Clothing Outlet Uk Canada Goose parka discount Canada Goose small louis vuitton womens azaadsource.com celine crescenttravelclub Moncler hermes birkin outlet celine handbags replica prada outlet bags canada goose cheap celine bags outlet canada goose vest outlet prada replica birkin bag sale trong>Canada Goose Outlet sale